Kultura

"Twórcza Niepodległość - świętujemy razem!" - wydarzenia edukacyjne

Z okazji 100-lecia odzyskania suwerenności przez Polskę Dom Kultury w Ozimku przygotował projekt pn. „Twórcza Niepodległość – świętujemy razem!”, który uzyskał dofinasowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. W związku z tym w październiku zapraszamy na kolejne  wydarzenia kulturalno-edukacyjne. Są to:

  •  „Śląskie kobiety – polskie twierdze” – wystawa

10.10.2018 – 19.10.2018 hol
wernisaż 10.10.2018 godz. 18.30

Wystawa „Śląskie kobiety – polskie twierdze” prezentuje sylwetki ok. 40 kobiet – zapomnianych bohaterek czasów walki o polską tożsamość narodową Śląska. Przedstawione zostały kobiety walczące w powstaniach i przechowujące broń, sanitariuszki, lekarki, kurierki, a także odważne agitatorki sprawy polskiej. Na ekspozycji nie zabrakło również dzielnych matek uczących po kryjomu swoje dzieci polskiej mowy. To one  w zaciszach domów pielęgnowały polskość przekazując ją kolejnym pokoleniom: śpiewały swoim synom i córkom polskie pieśni, uczyły polskiej modlitwy i polskiego alfabetu. Wśród zaprezentowanych sylwetek kobiet znajdą się m.in. Marta Liguda-Pawletowa, opolska księgarka, żona wydawcy polskiej prasy na Śląsku oraz Zofia Hajduk, opolska społeczniczka, działaczka  Związku Polaków w Niemczech, więziona za swoją działalność w obozach koncentracyjnych.

Wystawa przygotowana przez Fundację Polskie Dziedzictwo Śląska. Autorką ekspozycji jest dr Joanna Banik. Opracowanie graficzne Marek Krajewski.

  „Być wiernym swoim wartościom” – wykład o ks. Piotrze Gołąbie

10.10.2018 godz.19.00

Wykład ph. „Być wiernym swoim wartościom” będzie w całości poświęcony życiu, działalności i męczeńskiej śmierci ks. Piotra Gołąba. Jego losy obrazują skomplikowaną sytuację mieszkańców Śląska Opolskiego, którzy w okresie międzywojennym określali swoją tożsamość narodową jako polską. Ksiądz Piotr Gołąb urodził się w Schodni. Był pochodzącym ze śląskiej rodziny werbistą i językoznawcą. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W swojej pracy doktorskiej opisał gwarę Schodni i okolic. Po I wojnie światowej przyjął polskie obywatelstwo i pracował w gimnazjum seminaryjnym w Górnej Grupie. Podczas II wojny światowej za wierność swoim wartościom trafił do obozu koncentracyjnego w Stutthofie, a następnie do Sachsenhausen i Dachau, gdzie zginął śmiercią męczeńską w 1943. W roku 2018 przypada 130 rocznica urodzin i 75 rocznica śmierci księdza Gołąba. Jego sylwetkę w trakcie wykładu przedstawi popularyzator historii lokalnej Józef Tomasz Juros - prezes Stowarzyszenia „Dolina Małej Panwi”.

  „Lekcje historii z …pisarzem Łukaszem Wierzbickim”

16.10.2018 godz. 10.00  11.30

Spotkania autorskie z popularnym polskim pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Ich celem jest m.in. przybliżenie dzieciom ciekawych postaci i epizodów z historii odrodzonej Polski w formie kontaktu z literaturą beletrystyczną i jej twórcą. Łukasz Wierzbicki jest autorem książek o przedwojennym podróżniku Kazimierzu Nowaku oraz słynnym niedźwiedziu Wojtku, który wraz z Armią Andersa przeszedł szlak bojowy w trakcie II wojny światowej. Pisarz opowie o przygodach swoich bohaterów wykorzystując metody łączące poszerzanie wiedzy z zabawą. Na spotkania z Łukaszem Wierzbickim zapraszamy zorganizowane grupy z klas III szkół podstawowych w Ozimku oraz Krasiejowie, Schodni i Antoniowie.

  • „Lekcje historii z pisarzem … Pawłem Wakułą”

30.10.2018    godz. 9.30  11.30

Spotkania autorskie ze znanym polskim pisarzem i ilustratorem są adresowane do uczniów klas IV, którzy rozpoczynają swoją przygodę z poznawaniem historii. Paweł Wakuła jest autorem książek popularyzujących w formie beletrystycznej sylwetki polskich władców („Jagiełło pod prysznicem”) oraz ważne wydarzenia z dziejów naszego kraju (seria „Zdarzyło się w Polsce”). W jego opowiadaniach nie znajdziemy wielu dat, za to niejednego zaskoczy pełna niezwykłych przygód wartka akcja i duża doza poczucia humoru. Pisarz postara się przekonać młodych czytelników, że historia Polski jest niezwykle ciekawa i warto zacząć ją zgłębiać nie tylko w szkole, ale także czytając książki historyczne napisane z myślą o współczesnym młodym odbiorcy. W spotkaniach z pisarzem wezmą udział uczniowie ze szkół podstawowych w Ozimku oraz ze Szczedrzyka i Dylak.

Wstep bezpłatny

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

PARTNERZY:

 

PATRONAT HONOROWY:

BURMISTRZ OZIMKA

PATRONAT MEDIALNY

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2019-06-26 18:05
  • |
  • Licznik odwiedzin: 51 040 590