Aktualności

Spotkanie z sołtysami

fot. MW

11 marca przypada Dzień Sołtysa – święto, które obchodzimy, by wyrazić nasze uznanie dla pracy sołtysów oraz rad sołeckich – przedstawicieli lokalnych - wiejskich społeczności.

Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów.

Dziś sołtys reprezentuje sołectwo na zewnątrz, zwołuje zebrania wiejskie, realizuje uchwały rady miejskiej czy też pobierana podatek rolny i leśny. Ponadto często odpowiada za organizację imprez i spotkań kulturalnych w sołectwie oraz potocznie mówiąc za „wszystkie sprawy i bolączki” mieszkańców sołectwa.

Z okazji ich święta burmistrz Ozimka Jan Labus zaprosił wszystkich sołtysów z gminy na spotkanie, podczas którego złożył im serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności, optymizmu
i zadowolenia z pracy na rzecz lokalnej społeczności, jednocześnie wręczając im pamiątkowe dyplomy. Wśród obecnych był także Ryszard Reimann były sołtys Chobia, który piastował funkcję w latach 2007-2018. Także jemu nasz włodarz złożył najserdeczniejsze życzenia oraz podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców, jak również współpracę z samorządem.

Podczas spotkania zgromadzeni mieli możliwość porozmawiać o bieżących sprawach, wymienić się doświadczeniami oraz poglądami w kwestiach ważnych dla gminy.

Menu szybkiego dostępu do wybranych treści

  • Data aktualizacji: 2019-05-21 12:38
  • |
  • Licznik odwiedzin: 49 713 513